SIEĆ BEZPRZEWODOWA

Bezprzewodowa sieć Wi - Fi jest systemem komunikacji zaprojektowanym jako alternatywa lub uzupełnienie sieci tradycyjnej kablowej. Wykorzystuje ona do transmisji danych fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości, minimalizując tym samym konieczność użycia połączeń kablowych. Sieć bezprzewodowa łączy w sobie mobilność użytkowania oraz transmisję danych.

Sieć bezprzewodowa jest standardem komunikacji pomiędzy urządzeniami, do nawiązania której nie są wymagane żadne dodatkowe przewody, takie jak RJ 45 czy USB. Dzięki wykorzystaniu specjalnych urządzeń (routery sieciowe z funkcją Wi-Fi lub modemy 3G) możliwe jest więc nawiązanie połączenia za pomocą fal radiowych, które odbierane, a następnie dekodowane są za pomocą karty sieciowej znajdującej się w jednostce roboczej.

Sygnały przesyłane mogą przy wykorzystaniu różnorodnych pasm częstotliwości, z których obecnie najpopularniejszymi są pasma 2,4 Ghz oraz 5 Ghz. Warto nadmienić, iż pierwsze z nich jest w dalszym ciągu w naszym kraju uznawane za częstotliwość najpopularniejszą, pozwalającą na właściwe obsłużenie protokołów przesyłowych 802.11 w wersjach b oraz g). Drugie z pasm pozwala na osiągnięcie nawet kilkukrotnie zwiększonej prędkości transmisji danych i może być także wykorzystywane w przypadku, gdy zastosowanie częstotliwości 2,4 Ghz wiązałoby się z powstaniem silnych zakłóceń wywołanych jednoczesnym działaniem kilku lub kilkudziesięciu urządzeń sieciowych pracujących w jednakowym standardzie. Co ciekawe, najnowocześniejsze urządzenia pozwalają użytkownikowi stworzyć i zarządzać aż dwoma połączeniami sieciowymi jednocześnie, z których każde jest niezależne i oparte na oddzielnym paśmie częstotliwości. Umożliwia to stworzenie funkcjonujących obok siebie połączeń, z których – za pomocą dodatkowych działań, jak filtrowanie IP, ustalenie priorytetów danych, czy wykorzystanie dodatkowych modułów autoryzacyjnych – stworzyć można dostosowane do indywidualnych preferencji użytkownika sieci prywatne i publiczne.

Sieci bezprzewodowe wymuszają zastosowanie pewnej, ściśle określonej infrastruktury tworzenia połączenia, która mimo, iż jest o wiele mniej zaawansowana i kosztowna, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych połączeń – musi zostać właściwie zaimplementowana i skonfigurowana w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania całości połączenia. Jak wiadomo, bezsprzecznie najpotrzebniejszym i nieodzownym elementem sieci jest router lub modem, które łącząc się z Internetem (bezprzewodowo lub też w sposób tradycyjny za pomocą kabla) przesyłają sygnał do znajdujących się w ich pobliżu urządzeń. Te z kolei wyposażone być muszą w karty sieciowe z zaimplementowaną funkcją odbierania i dekodowania sygnałów sieciowych. W przypadku komputerów stacjonarnych starszej generacji, które funkcji takiej nie mają, możliwy jest zakup przewodowego adaptera zewnętrznego funkcjonującego jako karta sieciowa Wi-Fi. Trzecim z niezbędnych komponentów każdego z połączeń bezprzewodowych są anteny, które wzmacniają i poprawiają jakość sygnału przesyłanego przez urządzenia sieciowe, jak również pozwalają na uniknięcie efektu białych plam dostępowych, czyli występowania miejsc w pomieszczeniu, gdzie sygnał jest bardzo słaby lub zanika całkowicie.

Nowoczesne routery i modemy posiadają własne anteny przesyłowe dużej mocy. Mogą one być zarówno zewnętrzne jak i wbudowane w urządzenie.  W przypadku produktów bardziej zaawansowanych mówić także można o kilku oddzielnych antenach z możliwości regulacji ich kąta nachylenia, w celu uzyskania możliwie najlepszej jakości sygnału. W przypadku dużych hal i pomieszczeń biurowych możliwe jest także zastosowanie dodatkowych anten, które mogą być podłączone do głównego urządzenia sieciowego lub też podłączone do gniazdka elektrycznego, funkcjonując jako swoiste wzmacniacze sygnału. Ich zastosowanie wymusza niekiedy wielkość pomieszczenia, jak również ilość urządzeń pracujących w jednym miejscu, które to generować mogą znaczne zakłócenia, jednocześnie wymuszając od administratora wzmocnienie sygnału.

Co ciekawe, nawet w przypadku sieci bezprzewodowych, których nazwa sama wskazuje brak konieczności stosowania przewodów, profesjonaliści wyróżniają te ostatnie jako istotny komponent sieci. W tym przypadku mowa jednak o kablach zasilających poszczególne komponenty sieci, przewodach typu RJ 45, dzięki którym możliwe jest połączenie routera lub modemu z Internetem, a który dodatkowo działać może jako kabel główny w przypadku technologii PoE, jak również wszelkiego rodzaju rozdzielaczach sygnału antenowego czy terminatorach.

W wielu przypadkach użytkownicy mają wątpliwości, czy lepszym pomysłem jest pozostanie przy tradycyjnym połączeniu LAN, czy też pójść z duchem czasu i zdecydować się na połączenie bezprzewodowe. Warto nadmienić, iż nie bez powodu połączenia oparte na technologii Wi-FI i protokole 802.11 n stają się coraz popularniejsze – takie rozwiązanie ma bowiem bardzo dużo zalet. Najistotniejszą z cech jest mobilność takiej sieci. Nie ma bowiem jakichkolwiek przeciwwskazań, aby urządzeniami wchodzącymi w skład sieci były wyłącznie laptopy, tablety, czy telefony nowej generacji, które dzięki obsłudze standardu 3G łączyć się mogą z głównym urządzeniem sieciowych niezależnie od miejsca ich położenia, pod warunkiem jedynie, że obejmuje je zasięg ustanowionego połączenia. Ogromnym i niezaprzeczalnym plusem takiego rozwiązania jest także ogromna prostota rozbudowy sieci i dodawania do niej dodatkowych jednostek roboczych. Wystarczy bowiem nacisnąć na routerze klawisz WPS odpowiedzialny za wyszukiwanie i identyfikowanie znajdujących się w pobliżu urządzeń, aby już po chwili cieszyć się ustanowionym połączeniem i pełnym dostępem do globalnej Sieci.

Nie można także zapomnieć o możliwości pełnego zabezpieczenia i konfiguracji sieci bezprzewodowej. Biorąc pod uwagę pierwszy z aspektów, administrator posiada szerokie spektrum możliwych zabezpieczeń, pozwalających na ochronę przed niepożądanymi użytkownikami spoza sieci oraz złośliwym oprogramowaniem. W tym miejscu wymienić należy na pewno protokoły autoryzacyjne WPA i WPA2, jak również wbudowane w wielu nowoczesnych routerach zabezpieczenie typu firewall. W sieci zastosować można także dodatkowe opcje pozwalające na pełne dopasowanie połączenia do indywidualnych preferencji administratora. Istnieje bowiem możliwość filtrowania adresów IP i MAC w celu identyfikacji użytkowników i ich ewentualnego wykluczania z możliwości korzystania z połączenia, jak również funkcja ustanawiania priorytetów pobierania danych, zabezpieczająca przed zbytnim przeciążaniem połączenia na skutek pobierania zbyt dużych ilości informacji.

Warto również podkreślić, iż obecnie sieci bezprzewodowe są niezwykle elastyczne. Poza podłączeniem tradycyjnym, opartym na schemacie router – jednostki robocze, możliwe jest rozszerzenie funkcjonalności sieci, na przykład poprzez zaimplementowanie w infrastrukturze dodatkowych kamer IP, zapewniające bezpieczeństwo otoczeniu, w którym użytkowane jest połączenie. Umożliwia to bowiem obserwację pomieszczenia i jego otoczenia z poziomu komputera głównego i jest doskonałym uzupełnieniem zastosowanego w domu czy firmie systemu antywłamaniowego. W skład sieci wchodzić mogą także tradycyjne serwery, pozwalające na gromadzenie danych a następnie udostępnianie ich jednostkom roboczym w sposób przewodowy lub bezprzewodowy – w zależności od zastosowanej przez administratora technologii.

Ostatnią z istotnych kwestii jest niezwykle prosta administracja i przeprowadzanie działań diagnostycznych w sieci bezprzewodowej. Jest to możliwe dzięki szerokiemu spektrum różnego rodzaju aplikacji (z których większość pobrać można z naszego portalu), które to pozwalają na uzyskanie pełnej kontroli nie tylko nad samymi użytkownikami, ale również nad plikami które przesyłają oni i pobierają na swoje komputery. Administrator ma także możliwość śledzenia szybkości przesyłu danych w czasie rzeczywistym, dodawania lub usuwania użytkowników oraz analizy właściwego działania poszczególnych komponentów sieci. Co niezwykle ważne, większość takich aplikacji udostępniana jest administratorom całkowicie za darmo, dzięki czemu możliwe jest stworzenie zaawansowanej sieci domowej bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za oprogramowanie. Dzięki temu większą część funduszy przeznaczyć można na zakup jak najnowocześniejszego sprzętu i/lub jednostek mobilnych.

Sieci bezprzewodowe są przyszłością przemysłu komputerowego i to właśnie one wyznaczają kierunek rozwoju opracowywanych obecnie rozwiązań sieciowych. Warto więc zainwestować w odpowiedni osprzęt oraz oprogramowani i dostosować połączenie do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę fakt, iż sieć bezprzewodowa pozwala na poczynienie znacznych długoterminowych oszczędności, głównie wynikających z braku konieczności wykorzystywania dodatkowych kabli czy stosowania tradycyjnych stanowisk komputerowych, które są wręcz niezbędne w przypadku tradycyjnych połączeń kablowych, takich jak LAN. Warto jednak pamiętać, iż nie należy oszczędzać na routerze, ani na dodatkowych antenach/wzmacniaczach sygnału, jako że są to podstawowe komponenty sieci, od których zależy szybkość transferu danych oraz komfort pracy z użytkowaną siecią. Mimo możliwości generowania zakłóceń oraz ograniczonemu zasięgowi fal radiowych, sieć bezprzewodowa jest obecnie najefektywniejszym rozwiązaniem sieciowym, stosowanym zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i komercyjnie, na przykład w dużych korporacjach, służbie zdrowia, przy świadczeniu usług finansowych, czy też telekomunikacyjnych.